W kuchni klasycznej stanowisko zlewowe odgrywa bardzo istotną rolę, zarówno plastyczną jak i praktyczną. Duże ceramiczne zlewy, najczęściej dwukomorowe, są niejako znakiem rozpoznawczym tego stylu.
Projektowo możemy dowolnie zaszaleć wybierając tralki, rzeźby lub wysunięcie szafki zlewowej względem reszty zabudowy. Jeśli tylko mamy miejsce - pełna dowolność. I dobrze, ponieważ każdy projekt powinien być wyjątkowy.
Natomiast w sferze praktycznej, montażowej, powinniśmy trzymać się pewnych zasad. I tu różnie bywa na krajowym podwórku. Najczęstszym zlewem montowanym w dużych stylowych kuchniach jest Villeroy&Boch. Wiele firm przy projektowaniu i dalej montażu wystawia jego górną krawędź kilka cm ponad linię blatu. W naszej opinii jest to zły pomysł i postaram się wam wyjaśnić dlaczego.
My polecamy montaż tego zlewu pod linią blatu, z kilku centymetrowym nawisem kamienia nad ceramikę. Jeśli mamy rozlaną wodę, okruszki na blacie to bez problemu zepchniemy je do zlewu. Nie mamy żadnych widocznych połączeń, a miejsce styku materiałów jest ukryte i nawet dodatkowo uszczelnione , nie jest widoczne dla użytkowników.